Domů

„Trauma nevzniká tím, že děti trpí, ale proto, že se svým utrpením zůstanou samy.  — Gabor Maté

Odměny ke knize budeme postupně přidávat a bude je možné před expedicí objednávek v září kdykoli přiobjednat bez navýšení ceny za dopravu.

Děkuji za podporu nezávislého vydání knihy.

 • Kniha Děti jsou taky lidi
  Kniha Děti jsou taky lidi
  Rozebráno 1443/2000 ks
  440,00 
  Kniha Děti jsou taky lidi autorky Zdeňky Šíp Staňkové za cenu zvýhodněnou o 10% proti koncové distribuční ceně. Předmluvu ke knize s autentickými příběhy traumatu napsaly psycholožky Jana Nováčková a Jana Kubíčková. Délka knihy bude 280+ stran a doprovázejí ji ilustrace Petry Svobodové. Knihu budeme expedovat v září.
 • Kniha s osobním věnováním
  Kniha s osobním věnováním
  Rozebráno 81/100 ks
  590,00 
  Kniha Děti jsou taky lidi s osobním věnováním autorky Zdeňky Šíp Staňkové. Kniha s autentickými příběhy traumatu bude doprovázená ilustracemi Petry Svobodové a bude mít 280+ stran. Text věnování budete moci individualizovat. Před expedicí objednávky v září vás budeme kontaktovat.

Kdo jsem a proč vznikla tato kniha

Jsem Zdeňka Šíp Staňková, mám tři děti a dvacet let rodičovství za sebou. Přes 10 let se věnuji tématu respektujícího přístupu k dětem, zejména v oblasti výchovy a vzdělávání. Od roku 2012 jsem se angažovala v rámci iniciativy SvobodaUčení.cz a založila jsem podpůrnou facebookovou skupinu Řešení problémů ve škole, stížnosti na učitele a školy na pomoc dětem a rodičům, jejichž práva nejsou ve školách dodržována.

Aktuálně své myšlenky šířím skrze blog a sociální sítě Děti jsou taky lidi a podílím se na dokumentu Svobodné děti, který mapuje způsoby svobodného vzdělávání u Česku.

Kromě rodiny a cestování věnuji všechen svůj čas šíření povědomí o svobodném vzdělávání, respektujícím rodičovství a také o dětském traumatu, jeho příčinách a následcích. Sama totiž s komplexní posttraumatickou stresovou poruchou v důsledku vývojového traumatu od dětství žiji, bojuji, prohrávám i vítězím.

Příběh knihy

Na začátku byla zdánlivě nevinná výzva ve stories na mém Instagramu a Facebooku. Nikdo nečekal, co bude následovat. Byla to smršť a pak už se to nabalovalo jako sněhová koule. Sdílela jsem hlášky ve stories a velmi rychle na ně začaly chodit odpovědi do zpráv.

Lidé mi začali překvapivě podrobně popisovat, co zažívali jako děti a jaký vliv to na ně má dodnes. Ignorace, vydírání, manipulace, vyhrožování dětským domovem či rovnou smrtí, zesměšňování, ponižování, důmyslné i bezhlavé týrání, bití do krve, zlámané prsty, ruce, nosy, čelisti i nohy, kopání do bezvědomí, alkohol, drogy, znásilňování a sexuální zneužívání členy rodiny, známými, učiteli či trenéry, dětství bez matek a otců nebo s nevlastními rodiči a sourozenci. Všechny noční můry, které si dovedete představit a mnohem víc.

Ve spoustě příběhů je ale kromě hlubokého smutku a vzteku i naděje a světlo na konci tunelu. Naše děti nám často pomáhají otevřít oči a přetnout generační řetěz bolesti, zraňování a traumat. Díky nim se probouzí zraněné dítě uvnitř nás a může se začít léčit.

Trauma není to, co se nám stane, ale to, jak na událost zareaguje náš nervový systém. Nemáme-li jako děti ve chvílích silných emocí u sebe někoho, kdo nás jimi provede, zapisují se nezpracované zážitky hluboko do našeho těla a mozku. Trauma se týká doslova každého z nás. A proto jsem se rozhodla napsat knihu, která může pomoci najít cestu ke spokojenějšímu životu vám i vašim dětem.

Co v knize najdete

 • Autentické příběhy z dětství mých sledujících.
 • Moje vlastní zážitky, zkušenosti a doporučení.
 • Odpovědi na otázky, co je to vývojové trauma, jak vzniká a proč se týká doslova každého z nás.
 • Pochopíte, proč vás vaše děti vytáčí a že nemusíte být oběťmi vlastního traumatu z dětství.
 • Přečtete si konkrétní rady, jak můžete začít s léčením svých dětských zranění, a co lze dělat při vypjatých situacích s vašimi dětmi.
 •  A nejspíš se v mnoha příbězích poznáte…

Na knize a jejím vydání nepracuji samozřejmě sama. Podílí se na ní mnoho dalších lidí, mezi nimi zejména ilustrátorka Petra Svobodová, vydavatel Tomáš Krejčí z agentury Wild cat Pictures in Motion, produkční freelancer Nicole Hubičková, grafik Michael Purmenský a korektor Milan Soutor.

Podpořte nezávislý vznik knihy!

Rozhodla jsem se jít cestou financování knihy, která je nezávislá na velkých nakladatelstvích. Umožní nám to mít proces vzniku knihy od začátku do konce pod kontrolou, a to bez ekonomických tlaků, které by jinak mohly citlivému charakteru knihy uškodit.

Abychom knihu mohli nezávisle vydat, potřebujeme, aby si ji tisíc z vás koupilo nyní v předprodeji za zvýhodněnou cenu. Díky tomu se od září 2022 bude moci kniha objevit v obchodech po celé České republice a na Slovensku. 

Podporou knihy také přispíváte k tomu, že se na knižním trhu objeví text, který zkoumá důsledky nerespektující výchovy komplexně a má potenciál otevřít potřebnou diskuzi dosud opomíjených temných stránek našeho přístupu k dětem i nám samotným.

 • Kniha Děti jsou taky lidi
  Kniha Děti jsou taky lidi
  Rozebráno 1443/2000 ks
  440,00 
  Kniha Děti jsou taky lidi autorky Zdeňky Šíp Staňkové za cenu zvýhodněnou o 10% proti koncové distribuční ceně. Předmluvu ke knize s autentickými příběhy traumatu napsaly psycholožky Jana Nováčková a Jana Kubíčková. Délka knihy bude 280+ stran a doprovázejí ji ilustrace Petry Svobodové. Knihu budeme expedovat v září.
 • Kniha s osobním věnováním
  Kniha s osobním věnováním
  Rozebráno 81/100 ks
  590,00 
  Kniha Děti jsou taky lidi s osobním věnováním autorky Zdeňky Šíp Staňkové. Kniha s autentickými příběhy traumatu bude doprovázená ilustracemi Petry Svobodové a bude mít 280+ stran. Text věnování budete moci individualizovat. Před expedicí objednávky v září vás budeme kontaktovat.

Veľmi sa teším na knihu a držím palce v ďalšej práci 🙂 Stanka

Uz se nemuzu dockat, az vyjde. Jsme desne zvědavá. Petra Špulková

Děkuji za to, co děláte! Andrea Handlová

Supeeeeer těším se! Edita Šínová

Pokračujte, good job! HH

Děkuji za to, co pro nás a pro další generace děláte Zdeni. Moc si Vaší práce vážíme a držíme palce na další cestě. Terka P.

Zdeni, moc Vám fandím. Vaše příspěvky mění život můj i mých dětí. Vážím si Vás. Pat

Moc se těším a obdaruji i své kamarádky. 🙂 Janča Š.

Děkuji za vaši práci a za tuto knihu 🙂 Uvědomila jsem si, jak traumata ovlivňují naše životy - daleko víc, než jsem si myslela. Aneta Štěpánková

Milá Zdeni, velice sa na knížku těším. Budu sa opakovat, už sem to možná negde psala... moje děcka sú Vám neskutečně vděčné... Vám a šeckým, co sdíleli svoje příběhy... od doby, co sem si příběhy čtla, tak řvu asi o 80% míň... což je docela dost, néé? 🙂 Děfčica z jihu Moravy

Moc se na knihu těším. Jsem zvědavá, kam mě v přístupu k dětem zavede. Veronika S.

Moc děkuji za vaši práci pro osvětu kolem dětských traumat 🙏 Dominika Peturová

Zdeňka píše skvěle, moc se na knihu těším.

Děkuji za to co děláte <3 Midori91

Moc děkuji za to, co děláte. Otevíráte mi oči, co se výchovy týče i v mých vlastních traumatech z dětství. Kéž by se tyto veškeré informace dostaly ke všem rodičům i do školek a škol. Na knihu se velmi teším! Jana

Těším se na čtení knížky 🥰 děkuji za tu možnost 🙂 Lasisinka

Moc děkuju za to, co děláte. Otevřela jste mi v mnohém oči a inspirovala a posunula jste mne ve věcech, které by mne dříve ani nenapadlo řešit. Míša

Děkujeme za to co děláte! Sára

Skvělé projekty je třeba podporovat 🤝 Tonda Gabriško

Díky, Zdeňko, že se tomuhle tématu věnuješ, šíříš osvětu a podporu. Má to smysl a má to dopad. Kateřina

Velmi děkuji za sepsani knihy a moc se na ni těším. Děti učim na kroužcich a sama někdy potřebuji povzbudit a připomenout si pravě to, že i děti jsou lidi 🙂 Kamu

Děkuji za vaši inspiraci, věřím, že vaše slova pomáhají, a ještě pomohou, mnoha rodičům! Jitka Doboszová

Nechte deti bejt a kupujte bitcoin!:) Peca

Jen tak dál....jdu stejným směrem a občas jsem potřebovala vědět, že jdu tím správným... už to vím. Spousta rodičů tápe....díky za šíření, mnoho sil a zdraví, Káč. Káč. 007

Fandím Vám, je opravdu skvělé jakou osvětu děláte. Mikeš

Nikdy bych nevěřila, že zrovna já půjdu touto cestou. Já myslela, že to Budu mlátit od rána do večera 😅👍🏼 Dik za jim pohled a otevření oči Ig MakunaFit

Už se nemůžu dočkat. Doufám ze to přečtu dřív než malej začne mluvit 😁 Yvetta

Díky moc, Zdeňko, za to, co děláte! Tereza Navarová

Dekuji za to, co delate a jak to delate Katka

Ať se daří, jste velkou inspirací a průvodce na mé/naší cestě Lucie M.

Děkuji za tuhle knížku, na kterou se moc těším. Měla by to být povinná četba minimáně pro všechny (budoucí) rodiče. Holy.Vintage

Perfektní, děkuji za Vaši práci a osvětu. Podporuji a ráda se nechávám Vámi inspirovat, i když ne vždy jde vše hned změnit, ale jsme na cestě. Ať se nám všem i s vaší pomocí daří více ohledu, laskavosti a respektu k našim dětem i k nám samotným. Petra Borovská

Těším se na knihu Chapadlo

Držím moc palce a těším se na knihu!!!💙 Iveta Lajdová

Díky Anet

Milá Zdeňko, díky za Vaší super práci a osvětu. Barbora Rosalie

Děkuji <3 Kristýna P.

Děkuji že děláte osvětu a hájíte práva dětí. Moc se na knížku těším ! ❤️ Evik

Děkuji, Zdeničko ❤️ BaruM

Děkuji za to, co děláte! Lucie

Zasloužíte si to, Zdeňko!❤️ VerMi

To co děláte je obohacující a velmi inspirativní. Smekám, obdivuji, fandím. Andrea Nývltová 🌸

Vaše osvěta je úžasná.💛 Veronika Borýskova💛

Děkuji za Vaši úžasnou práci! Pavlína

Diky za Vasi praci! ❤️ Katka Korinkova

Vic takovych lidi, jako jsi TY! Katka J.

Kéžtato kniha pomůže co nejvíce lidem zvědomit si a zpracovat své bolístky a křivdy, najít sám sebe a být tu pro své děti a pro sebe s bezpodmínečnou láskou a přijetím 🙏 Lucie Regenermelová- Cesta k dětské duši

Dekuji za vasi praci! LucieT

Díky za to, co děláte. Protože to MÁ smysl. Sylva

Dekuji za to co delate. Jste pro me inspiraci! Kate

Děkuji, že děláte, co děláte 🙂 Moc se těším na knihu 🙂 Týna B.

Ať kniha spatří světlo světa 🙂 Bára Č.

Těším se na příběhy a nové poznatky z knihy, protože nestíhám vše sledovat online. Ami Luong

Chtela bych ti z celeho srdce podekovat za vsechny, kterym jsi inspiraci, za vsechny, kteri si prectou tva slova a rezonuji s nimi. Ja jsem za tvoji cinnost moc vdecna. Dodala si mi duveru a odhodlani jit presne tou cestou, kterou jsem porad hledala ♥️🙏 Misa

Zdeni, moc Ti děkuji za Tvoji práci. Děkuji Ti za nás všechny, kteří čteme Tvé řádky, inspirujeme se Tvojí prací. Vše totiž najednou dává veliký smysl. Děkuji za všechny děti narozené i nenarozené, za všechna zahojená a dokrytá traumata dospělých. Děkuji Míša

Díky, že pomáháte dělat svět lepším místem pro děti. Děti jsou budoucnost ❤️ Katka

Nádherný a pritom tak potrebný projekt v dnešnej dobe. Úprimne si želám, nech sa čím viac ľudí (a najmä rodičov) dostane k tejto knihe a svet bude krajším miestom. Častokrát ani sami netušíme, ako vplyv našej výchovy môže vyplávať na povrch. Držím palce! @smenarocne

Honza Řezáč

Děkuji za Vaši tvorbu, sdílení, pravdu, emoce, lásku, odvahu,... A.

Díky za to co děláte. 😊 And_not_her

Pozn. Klidně zkopírujte ten soukromý - nějak se mi to sem nechtělo znovu vejít. Týnka

Jedno velké DÍKY🖤 Annie

Zdeňko, jste úžasná. Jste pro mě obrovskou inspirací na mnoha úrovních. Nejen tím, co šíříte, ale i tím, že to co děláte je od srdce. Stojíte ve své síle, ustojíte všechny ty hatery a jdete pořád dál a dál. Téma, které řešíte je fakt těžké. Kristýna Pavelek

Děkuji za to co děláte! Díky vám se učím být lepším člověkem, lepší mámou i manželkou. Do mých vztahů to vnáší klid a porozumění. Katka M.

Vas Instagram mi otevrel oci - verim, ze kniha bude uzasna Magdalena

Dekuji za vsechny rodice 🙂 Marla

Milá Zdeňko, milí tvůrci knihy, díky za to, že jste. Je krásné žít ve světě s lidmi, kteří ví, že děti jsou taky lidi, a je krásné vědomě pracovat se skutečností, že i my dospělí jsme byli dětmi. Pečujme o sebe, o své vnitřní dítě, o své děti. Olga Zitová

Těšíme se! ♥ Szabi

Diky za to co zijete <3 Monika Kodad Holoubková

Tohle je důležitý téma.

Díky za Vaši práci. Každý si neseme v sobě nějaké trauma a snažíme se to nepředávat dál našim dětěm. Monika D.

Milá Zdeňko, děkujeme za vaší práci, těším na budoucí generace❤️ Sára

• Děkujeme • Lucie

Děkuji za vaši práci! Iva

Ďakujem 🙂 Martin L.

Dekuji za praci a inspiraci.🙏❤️🍀 Dina Chaloupková

Mnohokrát děkuji za tuto osvětu. Kez se dostane k co nejvíce dětem! Lucka Š.

Mína

Děkuji že jste, a že rodičům otevíráte oči nejen ve výchově!🙏 Renáta Koválová

Ďakujem za to, čo robíte (nielen) pre deti a držím palce v šírení týchto myšlienok! Jana

Veľmi sa na knižku teším Daniela

Děkuji 🙏🏻 Jana S.

Děkuji, moc vám fandím! Jana Drobná

Moc de na knížku budu těšit. 🙂 Lenka M.

Nechť je víc společně smýšlejících rodičů a našim dětem se dostává lásky a pochopení. Dominika